Jimmie Åkesson valdes återigen till partiordförande för Sverigedemokraterna vid Landsdagarna i Örebro 2019. Vi lyssnar på det tal han gav efter att han blivit vald, förklarar de historiska referenser i den nationella rörelsens historia han hänvisar till och synar de politiska utspelen.
Kampanj: Prova Svegot Plus i en månad för bara 9 kronor
I denna första del talar Åkesson bland annat om Nationaldemokraterna, EU, Järnridån och demokratin.
SD är ju det enda alternativet för ett bättre Sverige, vad skulle man annars rösta på ? Afs är ju minst 20 år bort till makten, sen finns det ju inget annat parti som ens kan komma in i Riksdagen. Det är lätt och snacka men att snacka så att det går är ju värre.
Den amerikanska organisation som Magnus refererade till i den 42 :a minuten måste rimligtvis vara National Endowment for Democracy (NED).
Riktigt bra analys av Jimmie Åkessons tal, ser fram emot del 2. Vittringen har nått SD likt en haj som känner doften av en bloddroppe på kilometers avstånd. Sinnena förändras lite, tidigare värderingar läggs åt sidan, radarn ställs in mot makten. Intressant är att spelplanen öppnas upp för ett annat parti, eller hur Kasselstrand?
Hade man fått minnas Jimmie från slutet av 90-talet som den rebeliske patriot, som stod i krutröken och sade (på den tiden) radikala sanningar. Jämfört med den idag totalt urvattnade mainstream-politiker, som för var dag gör partiet allt svårare att särskilja från 7-klövern.
Att tro att SD skulle kunna/vilja påverka utvecklingen i landet, är som att tro att man skulle släcka en skogsbrand med en blomspruta.