I det andra avsnittet av Sommar med Svegot kollar vi på utvecklingen i Sverige med koranbränningen och Erdogans krigsförklaring, upploppen i Frankrike och invasionen av Europa. Vi har ett tydligt men bryskt budskap till alla som bara sitter på internet och gnäller — ta ditt ansvar! Du vet vad som måste göras, är du beredd uppoffringen det kräver?
Men det är ju fredag så självklart blir det skoj och trams också. Bor Bilans pappa kvar? Hur ser clownvärlden ut? Hur går det för Jalles aids?
FattigSverige är tillbaka! Fråga oss arbetslösa. Vi har det så illa nu, att det finns ingenstans att hitta eget boende och mat om man är singel.
Det är tack vare drastiska försämringar för svenskars företagande och enorma skatter på skatter. Landet hålls, en kort stund till, över ytan, tack vare de få svenskar som har jobb, eller uppfyller de tvång staten ställer på SVENSKA arbetslösa!