Om Radio Svegot

Inga produkter i varukorgen.

tisdag 28 mars 2023
Radio Svegot
  • Podcasts
    • Dagens Svegot
    • Extrasändningar
    • Fredagstinget
    • KMS Bonus
    • Kväll med Svegot
    • Magnus härd
    • På gamla och nya stigar
    • Passningen
    • Stabsläge
    • Svegot Plus
      • Annan konst före 1900
      • Europeisk historia
      • Europeisk litteratur
      • Filosofi/religion/mytologi
      • Kultur på 1900-talet
      • Levnad
      • Nordisk historia
      • Övrigt
      • Politik i vår tid
      • Svensk litteratur
      • Sverige allmänt
      • Utanför Europa
    • Sverige vaknar
    • Veckans Hädelser
    • Vårdkasen
  • Artiklar
    • Inrikes
    • Krönika
    • Kultur
    • Utrikes
  • Kontakta oss
  • Stödprenumeration
    • Mitt konto
    • Min stödprenumeration
    • Svegotmynt
      • Hur tjänar jag Svegotmynt?
      • Min Svegotplånbok
      • Byt mynt mot premier
  • Donera
  • Logga in
  • Merchandise
Inget resultat
Visa alla resultat
Radio Svegot
  • Podcasts
    • Dagens Svegot
    • Extrasändningar
    • Fredagstinget
    • KMS Bonus
    • Kväll med Svegot
    • Magnus härd
    • På gamla och nya stigar
    • Passningen
    • Stabsläge
    • Svegot Plus
      • Annan konst före 1900
      • Europeisk historia
      • Europeisk litteratur
      • Filosofi/religion/mytologi
      • Kultur på 1900-talet
      • Levnad
      • Nordisk historia
      • Övrigt
      • Politik i vår tid
      • Svensk litteratur
      • Sverige allmänt
      • Utanför Europa
    • Sverige vaknar
    • Veckans Hädelser
    • Vårdkasen
  • Artiklar
    • Inrikes
    • Krönika
    • Kultur
    • Utrikes
  • Kontakta oss
  • Stödprenumeration
    • Mitt konto
    • Min stödprenumeration
    • Svegotmynt
      • Hur tjänar jag Svegotmynt?
      • Min Svegotplånbok
      • Byt mynt mot premier
  • Donera
  • Logga in
  • Merchandise
Inget resultat
Visa alla resultat
Radio Svegot
Inget resultat
Visa alla resultat
Hem Artiklar Kultur

Visselblåsaren Zach Vorhies berättar varför Google hatar Trump (Del 1 av 2)

av Daniel Frändelöv
15 oktober 2019
i Kultur, Utrikes
1.3k
DELNINGAR
Dela på FacebookDela på TwitterDela på Telegram

Zach Vorhies jobbade för både Google och Youtube under 8 år men kunde till slut inte längre jobba för vad han kallar ”ondska”. Han samlade på sig information under flera år och gjorde till slut sitt val – han skulle avslöja vad som pågick bakom kulisserna. Läs den exklusiva intervjun här.

Plusprenumeranter kan höra hela intervjun i podformat här.

Det går förvånansvärt lätt att få tag på Zach Vorhies. På något sätt trodde jag att mannen som gått i klinch med ett av världens mäktigaste företag skulle vara svårare att nå, men efter bara några dagar svarar Zach på mitt mail. Han ursäktar sig över att det dröjt så länge att svara, det är lite mycket nu, men han ställer gärna upp på en intervju.

Det är lätt att förstå att han haft fullt upp. Att ge sig i kamp med självaste Google kräver sin man. Men Zach mår bra, låter han hälsa. Bättre än på mycket länge.

– Jag mår oerhört mycket bättre nu än vad jag gjorde när jag var en del av maskinen som arbetade för censur och förtryck. Jag kände stor skuld att vara en del av detta. Efter att jag har klivit fram och blåst i visslan har en stor tyngd lyfts från min själ. Jag är väldigt glad att jag kan gottgöra för det jag har varit delaktig i.

Sett från utsidan verkar Google vara en kreativ och lycklig arbetsplats. Men stämmer detta? Det gör det till stor del, säger Zach.

– Det stämmer att det är en trevlig arbetsplats. När jag arbetade på Google var det ett sorts paradis. Pingis, vänliga människor, 13 olika matställen jag kunde välja på, och maten var gratis. Det fanns även gratis massage.

Efter att tag bytte Zach arbetsplats till Youtube, och där var stämningen annorlunda.

– När jag började på Youtube var saker annorlunda. Det var mer stress, och människorna var olyckligare. Det pågick även mer hjärntvätt eftersom censuren är mycket kraftigare där. Det blir en konstig arbetsmiljö när man å ena sidan ska vara en öppen videoplattform, men å andra sidan censurerar kraftigt eftersom ”nazisterna är på väg att ta över”.

Hur går då denna hjärntvätt till? Främst genom möten visar det sig.

– I juni 2017 kallade chefen Susan Wojcicki till möte. ”Fake news” var ett stort problem, sa hon och förklarade att man skulle införa en sorts censur, där vissa nyheter skulle lyftas fram och ”fake news” tryckas ned.

”Fake news” är ett uttryck som kan betyda lite vad som helst. Vad menar då Youtube när de säger att de vill stoppa detta? Är det osanningar och rykten, eller något annat? Zach bestämde sig för att kolla upp detta och blev mycket oroad över vad han hittade.

– Det visar sig att ”fake news” är åsikter de inte tycker om. Jag upptäckte detta när jag började gräva. Jag frågade mig själv exakt vad de menade med ”fake news”. Jag hittade några powerpoint-presentationer där de ville visa vad ”fake news” egentligen är. Ett exempel var påståendet att Hillary Clinton hade hjälpt IS-terrorister genom att smuggla vapen till dem. ”Men vänta nu”, tänkte jag. ”Det har ju hänt”. Då insåg jag att deras definition helt enkeln var ”riktiga nyheter som vi inte tycker om”.

Zach började förstå att allt inte stod rätt till, men han var ganska ensam om detta. Det fanns inte mycket stöd att få hos sina kollegor.

– Jag försökte prata med några kollegor men de var hjärntvättade. Jag började dölja vad jag tyckte. En av mina chefer var förvisso oroad över vad som hände men han hade varit anställd länge och hade alldeles för mycket att förlora på att tala ut. Och försökte jag ta upp det med någon annan blev jag rätt illa påhoppad.

Det talades givetvis en hel del om jämställdhet och man ansåg sig ha problem med det stora antalet vita män på arbetsplatsen. Via arbetsgruppen ”systematic racial change for equity” försökte man öka antalet svarta som var anställda, trots att detta bröt mot lagen.

Däremot verkar man helt ignorera det stora antalet kineser som jobbade där.

– Man säger att Google är infiltrerat av kineser. Det verkar vara helt sant.

Zach beskriver sig själv som en ”klassisk liberal” och uppfattade Google likadant. Men sedan förändrades företagets ideologi till något mörkare.

– De förändrades till att bli auktoritär vänster som inte tolererade andra åsikter än sina egna. Klassisk liberalism bör behandla alla åsikter lika. Jag ser mig fortfarande som liberal, det är Google som har förändrats.

När Donald Trump klev fram som presidentkandidat tog inte Zach honom på allvar utan såg honom mera som ett skämt. Detta, plus att Zach uppfattar hela det demokratiska systemet som riggat i förväg gjorde att han blev mycket förvånad när Trump blev president. Förvånade blev även Google. Förvånade och upprörda.

– Jag trodde att Clinton skulle bli president, att hon var utvald av de som sitter högre upp och kontrollerar pengarna. Jag trodde aldrig att Trump skulle vinna. Jag röstade inte på honom för jag röstar inte men en sak ska du ha klart för dig – företaget [google] var missnöjda. Förvånansvärt missnöjda.

Varför hatar Google då Trump? Det visar sig vara lite mer komplicerat än man kan tro, enligt Zach.

– Varför hatar de honom? Det är en riktigt bra fråga med ett ganska komplicerat svar. Jag tror att Amerika var kontrollerat av krafter över presidenten. Trump representerade ett försök att ta tillbaka kontrollen över USA. Vi har återtagit kontrollen från globalisterna. Denna globalist-kult gillar inte att Amerika togs ifrån dem så de började använda sina resurser, det vill säga Facebook, Google, CNN och så vidare, för att hindra nationalisterna. Det är därför de hatar honom.

Angående Hillary Clinton har inte Zach speciellt mycket bra att säga.

– Hon är absolut en kriminell människa. Så många kring henne har dött. Att de är nedslagna över att denna onda, onda människa förlorade är häpnadsväckande!

I del två av intervjun berättar Zach vidare om hur Google och Youtube censurerar och manipulerar information. Han berättar även om hur det gick till när polisen grep honom, och hur vi alla kan göra vårt för att bekämpa de onda krafterna.

Följ Zachs Twitter-konto!

Ladda ner de dokument Zach släppte här.

Föregående inlägg

Lång intervju med före detta Google-anställda Zach Vorheis

Nästa inlägg

Ungdomarna i Ystad slog tillbaka – visar vägen för svenskar överallt

Ännu mer från Svegot

Google-data visar hur Covid-19 påverkat svenskarnas rörelsemönster

Google-data visar hur Covid-19 påverkat svenskarnas rörelsemönster

3 april 2020

Svensken spenderar mer tid i parker, men mindre tid på restauranger och bussar. Det visar data från informationsjätten Google. På...

Streamingtjänster sänker kvaliteten inför karantän

Streamingtjänster sänker kvaliteten inför karantän

20 mars 2020

Både Youtube och Netflix går nu ut och förklarar att man kommer sänka kvaliteten på deras videofilmer. Detta för att...

Google får böta 75 miljoner kronor

Google får böta 75 miljoner kronor

11 mars 2020

Det är datorinspektionen som nu har utfärdat en sanktionsavgift på 75 miljoner kronor mot internetjätten Google. Datorinspektionen anser att det...

Slipp gammelmedia och propaganda i webbläsaren

Slipp gammelmedia och propaganda i webbläsaren

6 mars 2020

Plug-in programmet De-Mainstream har lanserats. Det är en plug-in för webbläsare som tillåter användarna att själva styra över vilket nyhetsmaterial...

Prenumerera
Logga in
Meddela om
guest
guest
1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
trackback
När Google skickade polisen på visselblåsaren Zach Vorhies (Del 2 av 2) – Svegot Media
16 oktober 2019 15:57

[…] Del 1 av intervjun finns här. […]

0
Svara

Senaste poddarna

Superdiversitet: Folkutbytets nya kläder
Dagens Svegot

Superdiversitet: Folkutbytets nya kläder

28 mars 2023
Öka invandringen för att rädda Sverige
Dagens Svegot

Öka invandringen för att rädda Sverige

27 mars 2023
Skall Svea falla eller resa sig opp?
Magnus härd

Skall Svea falla eller resa sig opp?

26 mars 2023
Vi testar rasism
Dagens Svegot

Vi testar rasism

24 mars 2023
RFSU, RFSL och barnen
Dagens Svegot

RFSU, RFSL och barnen

23 mars 2023

Om Radio Svegot

Radio Svegot är ett mediaprojekt som drivs av den ideella föreningen Det fria Sverige. Arbetet finansieras via gåvor och stödprenumerationer.

Kontakt

SVEGOT-DFS Ideell förening

Västra långgatan 29
545 72 Älgarås
Telefon: 08-51 97 16 31

Inget resultat
Visa alla resultat
  • Podcasts
    • Dagens Svegot
    • Extrasändningar
    • Fredagstinget
    • KMS Bonus
    • Kväll med Svegot
    • Magnus härd
    • På gamla och nya stigar
    • Passningen
    • Stabsläge
    • Svegot Plus
      • Annan konst före 1900
      • Europeisk historia
      • Europeisk litteratur
      • Filosofi/religion/mytologi
      • Kultur på 1900-talet
      • Levnad
      • Nordisk historia
      • Övrigt
      • Politik i vår tid
      • Svensk litteratur
      • Sverige allmänt
      • Utanför Europa
    • Sverige vaknar
    • Veckans Hädelser
    • Vårdkasen
  • Artiklar
    • Inrikes
    • Krönika
    • Kultur
    • Utrikes
  • Kontakta oss
  • Stödprenumeration
    • Mitt konto
    • Min stödprenumeration
    • Svegotmynt
      • Hur tjänar jag Svegotmynt?
      • Min Svegotplånbok
      • Byt mynt mot premier
  • Donera
  • Logga in
  • Merchandise
  • Logga in
  • Registrera
  • Varukorg

Välkommen tillbaka!

Logga in på ditt konto nedanför

Glömt lösenordet? Registrera

Skapa nytt konto!

Fyll i formuläret för att registrera dig

Alla fält måste fyllas i Logga in

Få ditt lösenord tillskickat dig

Vänligen ange din e-postadress eller användarnamn för att återställa lösenordet

Logga in
wpDiscuz
1
0
Vi vill veta vad du tycker! Lämna en kommentar!x
()
x
| Svara