”Allt åt alla”, ”öppna gränser” och ”refugees welcome” var slagorden vi hörde. Och kom gjorde de, de var ju ändå inbjudna. Men sedan kom verkligheten ikapp och till och med ur godhetsknarkarna verkar musten nu ha runnit ur. Kvar är konsekvenserna.
MISÄR. Aftonbladet rapporterar i dag från flyktinglägret i Moria, Grekland. De kallar det för ett ”skräckläger” och särdeles trevligt verkar det inte vara. Men den ansvarige på plats, som påtalar att det ligger i hjälporganisationernas intresse att utmåla situationen så hemsk som möjlig eftersom det finns djupa fickor att fylla med bidrag och donationer, har nog inte helt fel heller. Alldeles oavsett så är konsekvenserna av plakatpolitiken från Malena Ernman med flera tydlig: lidande.
Genom att teckna en prenumeration på Svegot Plus stödjer du Svegots viktiga arbete och ser till att vi kan fortsätta utvecklas.
Prova Svegot Plus en vecka helt gratis!
Nivå | Pris | |
---|---|---|
Plus (Månad) | SEK 99.00 per månad. | Välj |
Plus (År) | SEK 995.00 per År. | Välj |
Plus (Livstid) | SEK 9,995.00 nu. | Välj |
Vän av Svegot | SEK 499.00 per månad. | Välj |