Det 13 minuter långa inslaget börjar med ett avståndstagande. Ja, vi är på riktigt där nu; public service, som snart kommer tvångsfinansieras via skattesedeln, förser sina reportage med avståndstaganden. Det i sig är så urbota patetiskt att det borde få en att stänga av och använda sin tid till något vettigare, som att mata sin tamagotchi, men jag väljer att lyssna vidare för att se vad granskningen kommer fram till.
Reportaget tar sin början i Finspång. Jag kan inte låta bli att skratta till så att jag spiller lite kaffe på min nystrukna svartskjorta, men det är det värt. ”Inte kan de väl…” hinner jag tänka innan jag hör att jo för tusan, de utgår ifrån ”En liten film om Finspång”.
https://www.youtube.com/watch?v=OHkrUmVoC20
Och nu spårar det ur ordentligt, för samtidigt som Rosén flera gånger återkommer till att alternativhögerns vapen är humor och satir, försöker man ändå behandla innehållet i filmen som vore det Nordisk alternativhögers officiella program; ”en plats som högerextremister kan drömma sig bort till”.
Nu skulle jag visserligen hellre leva i det fiktiva Finspång som beskrivs i filmen än i den Virtanenverklighet som påtvingas oss idag, men det är väl uppenbart för var och en att filmen, och mycket annat av satiren som kommit från alternativhögern, handlar om att driva med den bild regimmedia gärna vill måla upp av oss
Jag kommer på mig själv med att ha svårt att avgöra ifall Emelie Rosén är en av oss; ifall detta är satir och avancerat trolleri där hon använder statsradions resurser för att driva med dem själva. Men till slut får jag nog konstatera att det bara handlar om att statsradion håller en så här låg nivå. Det är flera veckor sedan hon inledde ”granskningen”, och det bidde inte ens en tumme.
Allt som sägs går att läsa på Nordisk alternativhögers hemsida eller höra i deras podcast Vita pillret. Det enda exklusiva i Ekots granskning är fröken Roséns egna åsikter och tolkningar, och de var inte speciellt unika i sig heller: Att konstatera att svenskar är vita är en ”tydlig högerextrem åsikt” och att vilja säkra sitt folks överlevnad är ”hat”.
Verkligen originellt.
Min kollega Magnus Söderman blev så konfunderad av statsradions avståndstagande att han blev tvungen att ringa och höra sig för.
Emelie Rosén verkar mer än lovligt fascinerad av Christoffer Dulny och Nordisk alternativhöger, och det är svårt att inte få vibbar av den uppenbart förälskade VICE-journalisten som intervjuade Richard Spencer i slutet av förra året. Regimens kvinnor dras uppenbarligen till alternativhögern, kanske är det tanken på en tvåplansvilla i Finspång efter revolutionen som lockar?
Vi tackar och bockar så mycket för denna artikeln! Det kan tilläggas att Finspångsfilmen ovan fått tusentals visningar under den gångna veckan och har i skrivande stund nästan 11 000 visningar. Vi har satt Finspång på kartan och om något borde vi skicka en faktura till kommunen för marknadsföring!
Högerextrem börjar bli helt urvattnat lika som den som inte delar mina åsikter är bla bla och extremister och antidemokrater och annat allt ont
Regimtrogna mäter sedan ett tag tillbaks offentligt, vem som har kvastskaftet längst in…
”Två ess i rockärmen” fick mej att skratta!
Med tanke på att Svenskarnas parti endast fick 0,02% av rösterna 2014 så borde ni i alternativhögern verkligen tacka Rotchild-sionisterna för uppmärksamheten. Att få bli den hatade politikeradelns och fulmediaadelns slagpåse leder lätt folket till den motposition som kommer gynna era siffror i valet 2018 och äntligen finns då ”rasismen” i Sverige trots att SD har nolltolerans mot rasism. Bocka och buga!
Reversera pisshumanismen! Borde vara en lämplig vidareutveckling på ett ord som myntades av Stalinister i Sverige med med liknande betydelse av vidareutvecklingen på det ordet som: Internera, deportera, repatriera.
Intressant att Nordkorea inte är mindre rasideologiska än vad NSDAP-Tyskland var och att Nordkorea är Rothschildcentralbankfritt precis som NSDAP-Tyskland var. Intressant att att nordkoreanskor som blir gravida med bl.a. kineser får sina ofödda barn statligt tvångsaborterade för att upprätthålla koreansk rasrenhet.
Iofs. kan det väl diskuteras borde de annars blivande rasblandande föräldrarna borde statligt tvingas byta namn till Abort också. Fast det är bra att den rasblandande kvinnan där ej ”får bestämma över sin egen kropp”. Vet jag förvisso inte om Nordkorea har förbud mot abort när det gäller friska icke rasblandade koreanska barn. Kim Jong-Un har även plockat ned och förbjudit Lenin och Marx statyerna.
I Nordkorea där staten inte verkar för att utplåna rasen som staten i nuvarande Sverige verkar följande funka betydligt bättre trots att den är lite väl totalitär: Allt innanför staten, ingenting utanför staten, ingenting emot staten.
Hade någon rörelse på allvar börjat förespråka White Juche i Sverige så hade den av etablissemanget med största sannolikhet också kallats ”högerextrem”.
Och snart så blir man tvingad till att vara med och bidra till vår ”fina & politiskt oberonde” statliga media så att dom kan fortsätta med att prångla ut PK-dyngan dom producerar , och det oavsett om man avser att lyssna eller ej eller har lust att betala eller ej .
Att sedan ”Sveriges frälsare” SD röstade för gör ju saken inte bättre . . Fi-Dong & Vörgus . . . X( .
Fast än så länge är det ändå en liten tröst att man inte behöver lyssna eller titta på det. Till skillnad från i Orwells bok där apparaterna inte gick att stänga av, volymen inte gick att skruva ned. Men det är väl det dom drömmer om. Att vi tvingas se smörjan oavsett. Att det inte skall gå att stänga av apparaterna och att det kommer vara ett brott att manipulera dem.
Skulle inte förvåna mig det minsta om vi snart har det infört . Samt med inbyggt kamera & mik. som ständigt håller koll på oss så att vi inte ”håller på med något olämpligt” hemma . Ute blir det luren som håller den kollen . . . X( .