Om Radio Svegot

Inga produkter i varukorgen.

lördag 28 januari 2023
Radio Svegot
  • Podcasts
    • Dagens Svegot
    • Extrasändningar
    • Fredagstinget
    • KMS Bonus
    • Kväll med Svegot
    • Magnus härd
    • På gamla och nya stigar
    • Passningen
    • Stabsläge
    • Svegot Plus
      • Annan konst före 1900
      • Europeisk historia
      • Europeisk litteratur
      • Filosofi/religion/mytologi
      • Kultur på 1900-talet
      • Levnad
      • Nordisk historia
      • Övrigt
      • Politik i vår tid
      • Svensk litteratur
      • Sverige allmänt
      • Utanför Europa
    • Sverige vaknar
    • Veckans Hädelser
    • Vårdkasen
  • Artiklar
    • Inrikes
    • Krönika
    • Kultur
    • Utrikes
  • Kontakta oss
  • Stödprenumeration
    • Mitt konto
    • Min stödprenumeration
    • Svegotmynt
      • Hur tjänar jag Svegotmynt?
      • Min Svegotplånbok
      • Byt mynt mot premier
  • Donera
  • Logga in
  • Merchandise
Inget resultat
Visa alla resultat
Radio Svegot
  • Podcasts
    • Dagens Svegot
    • Extrasändningar
    • Fredagstinget
    • KMS Bonus
    • Kväll med Svegot
    • Magnus härd
    • På gamla och nya stigar
    • Passningen
    • Stabsläge
    • Svegot Plus
      • Annan konst före 1900
      • Europeisk historia
      • Europeisk litteratur
      • Filosofi/religion/mytologi
      • Kultur på 1900-talet
      • Levnad
      • Nordisk historia
      • Övrigt
      • Politik i vår tid
      • Svensk litteratur
      • Sverige allmänt
      • Utanför Europa
    • Sverige vaknar
    • Veckans Hädelser
    • Vårdkasen
  • Artiklar
    • Inrikes
    • Krönika
    • Kultur
    • Utrikes
  • Kontakta oss
  • Stödprenumeration
    • Mitt konto
    • Min stödprenumeration
    • Svegotmynt
      • Hur tjänar jag Svegotmynt?
      • Min Svegotplånbok
      • Byt mynt mot premier
  • Donera
  • Logga in
  • Merchandise
Inget resultat
Visa alla resultat
Radio Svegot
Inget resultat
Visa alla resultat
Hem Artiklar Kultur

Kan man vara kurd och svensk?

av Björn Björkqvist
19 juli 2017
i Kultur, Nyheter
Dela på FacebookDela på TwitterDela på Telegram

Özz Nûjen, kurd född i Turkiet, markerar idag i Expressen sitt ställningstagande för ett fritt Kurdistan och avståndstagande emot Turkiet, Irak, Syrien, Iran och hela världen som han tycker är ansvariga för att kurderna inte har ett eget land. Ja, det är allas fel. Nûjen, som till vardags kallar sig komiker men som nu också tagit med sig sitt politiska engagemang till Expressen där han är krönikör, inleder med att lista brott som de länder där Kurdistan ligger ska ha begått mot kurderna. Det är många vidriga brott och jag tror att vi kan vara tämligen säkra på att i alla fall många av brotten verkligen ägt rum.

Kurderna har naturligtvis också begått brott i sin kamp för ett självständigt Kurdistan. De flesta känner ju till PKK (Kurdistans arbetarparti) som är en kurdisk kommunistisk terrorgrupp som för främst några årtionden sedan ställde till oreda i främst Turkiet men också andra länder. Det finns dock fler exempel på våldsamma kurder. För dessa kurder handlar det dock om ett frihetskrig. De vill bryta sig loss från de länder som de bor i och skapa ett eget land där kurder själva styr. Deras strävan, inte sällan med våld, möts av hårdare lagar och förbud mot exempelvis kurdiska symboler, sånger och språk. Därmed blir hatet från kurderna än större och så går det runt.

Medan många kurder har valt att stanna kvar och strida för, vad de anser är, sina rättigheter så har somliga gett sig av och en del av dem har hamnat i Sverige. Här är de främst förknippade med journalister, politiker och komiker som tvärtemot sin strävan i hemlandet talar om allas rätt till Sverige.

Vi har komikern Soran Ismail som blev väldigt uppmärksammad i samband med den så kallade järnrörsskandalen där han gång på gång upprepade inför de filmande SD:arna att han är svensk. Vi har debattören Kurdo Baksi som sedan 1980-talet arbetat aktivt för invandring och emot svensk nationalism. Vi har nämnde Özz Nûjen som aldrig försitter en möjlighet att angripa kritik mot invandring till och integration i Sverige.

Men den kurdiska folkgruppen har också kommit att förknippas med kulturella namn som Fadime Şahindal och Pela Atroshi som båda mördades av sina kurdiska släktingar för att de inte levde enligt kurdiska normer. När Wikipedia (jag vet, en usel källa men hittar ingen bättre sammanställning, tittar man exempelvis i Regeringens ”Handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer”, från 2007 där det talas om vikten av ökad kunskap om hedersvåld så nämns inte kurder med ett enda ord) listar hedersmord som uppmärksammats i Sverige mellan 1986 och 2016 rör det sig om mor på 10 personer. Av dessa tio är sju av offren kurder, en är en palestinsk kvinna och två är afghanska män. Media är dock ofta inte så intresserade av att berätta om hedersmord så det finns många fler än vad Wikipeialistan anger. Klart är i alla fall att kurder är starkt överrepresenterade inom denna vidriga kulturyttring.

Detta hindrar dock inte Özz Nûjen från att skriva att ”Kurderna har bevisat att de kan och vill skapa en egen stat, en rättsstat där religionsfrihet råder, där mänskliga fri och rättigheter är lag och där demokratin är pluralistisk. I södra Kurdistans regionhuvudstad, Erbil/Hewlêr, invigdes i dagarna en av Mellanösterns största kyrkor. ”

Till att börja med, kurderna har inte bevisat att de kan skapa en egen stat för det har de aldrig gjort. Jag betvivlar inte att de kan göra det i framtiden men hittills har de faktiskt inte bevisat något sådant. Det här med rättsstat är också intressant. Jag har sett åtskilliga krav på att Sverige ska ta ställning för ett ”fritt Kurdistan” från kurdiska aktivister men väldigt få avståndstaganden från kurdisk hederskultur. Att man invigt en kyrka, och det finns fler, är inte heller så besynnerligt eftersom många kurder är kristna. Kom igen när ni har skapat ett eget Kurdistan och välkomnar turkar, perser och araber att såväl bo där som fritt bedriva sin kultur och ställa upp i allmänna val. Vem vet, kanske får Kurdistan en turk som president?

För etniciteten är en enormt viktig del av kurdernas identitet. Özz Nûjen är som bekant född i Turkiet, men är väldigt noga med att påpeka att han inte är turk. I artikeln berättar han:

”Kurderna är inte turkar, de är inte araber och de är inte perser. Lika lite som svenskarna är ryssar, tyskar eller finnar.”

Jag håller så klart med. Men samtidigt klamrar han, liksom många andra kurder i Sverige, sig fast vid att han ska vara svensk.

Den 14 mars 2014 förklarade samma Özz Nûjen i SvD:

– Nej, jag är svensk men av kurdisk börd.

Så. Enligt Nûjens idéer kan en kurd inte vara turk, en svensk kan inte vara finsk, men en kurd kan vara svensk. Hänger ni med? Det är nämligen inte helt glasklart.

Vad det dock går ut på är att Özz som kurd anser sig ha rätt till Sverige medan bara kurder bör ha rätt till Kurdistan. Nu går det säkert att hitta något citat av Nûjen där han talar varmt om ett kommande mångetniskt Kurdistan. Jag har inte letat. Kurder i Sverige och Europa talar nämligen gärna om det precis som många judar i Sverige talar varmt om mångkultur i Sverige men vill ha ett judiskt Israel. Men vad de säger just nu är ointressant. Visa mig istället kurdiska ledare i det område som de kallar Kurdistan som ivrigt talar om att få ett Kurdistan så att människor från andra folkgrupper kan få politiskt inflytande där. Jag har inte hittat någon och jag har frågat många kurder.

Som sagt, jag håller med Özz Nûjen om att en kurd inte kan vara turk eller arab. Jag säger också att en kurd inte kan vara svensk. Uppenbarligen kan en kurd vara svensk medborgare men vi måste skilja mellan att vara medborgarskap och etnicitet. En kurd kan uppenbarligen vara turkisk medborgare men inte etnisk turk.

Jag är lite glad att Nûjen lyfter den här frågan. Hade Björn Söder gjort det så hade det skapat ramaskri. När han talade om judar och samer som egna folkgrupper blev Sveriges journalister skogstokiga, men man tycks inte reagera alls när Özz Nûjen är inne på samma spår. Jag vet hur journalister fungerar så det är okej och någon gång i framtiden kanske jag lyfter fram citatet av Nûjen om att kurder inte kan vara turkar för att stärka det jag vill säga. Inte när jag argumenterar med vanliga svenskar men möjligtvis när jag talar med journalister eller liknande typer som i pant mot sin utbildning lämnat in sin hjärna.

Etnicitet är viktigt. Det är den viktigaste grunden i vår identitet. Din identitet kan bestå av en lång rad saker och bilden av ditt jag kan dessutom se olika ut när du befinner dig i olika sammanhang. Din identitet kan vara att du är snickare eller präst, du kan vara godtrogen eller nitiskt misstänksam, du kan vara stark eller svag, du kan älska hårdrock eller hiphop, du kan vara nykterist eller älska att rumla runt på krogarna nätterna igenom, ja ni fattar. Men allt det här är utbytbart. Du kan byta intresse, byta arbete, byta fru, byta favoritlag i curling, byta hårfärg, till och med byta kön. Men den etnicitet du blivit född med kan du inte byta bort. Den är ett resultat av dina förfäder och den du ytterst är. Man kan ta ifrån dig det mesta men aldrig din etnicitet. Därför är frågan också viktig i dessa tider när exempelvis kurdiska debattörer vill förvägra svenskarna en etnicitet medan de själva är så stolta över sin.

Var stolt över ditt ursprung så blir det samtidigt lättare att förstå andra folkgrupper.

Föregående inlägg

Katerina Janouch ber om ursäkt för sitt politiskt korrekta hat

Nästa inlägg

Grova övergrepp på barn och unga hyllas av etablissemanget – när är det nog?

Ännu mer från Svegot

MMS#166 – Glesa demonstrationer och farliga löften på första maj

Sverige vaknar #8: Den stora fördumningen

21 augusti 2019

När det självklara inte längre är självklart råder fördumning, vilket får sägas vara det absoluta tillståndet i Sverige idag. Exemplen...

Nûjen ljuger och får betalt trots inställd föreläsning

18 maj 2018

Özz Nûjen hävdar att det var på grund av hot som hans föreläsning i Tidaholm ställdes in. Men på en...

Tidaholms kommun ställer in föreläsning med Özz Nûjen

16 maj 2018

Att bjuda in Özz Nûjen som föreläsare har aldrig varit en speciellt bra idé, men nu är den sämre än...

Vad är väl en krossad komikerkarriär

30 april 2018

Hur kunde Özz Nûjen bete sig så skamlöst i intervjun med Janne Josefsson? Varför lade han själv ut nästan exakt...

Prenumerera
Logga in
Meddela om
guest
guest
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Senaste poddarna

Demoner vandrar ibland oss
Magnus härd

Demoner vandrar ibland oss

27 januari 2023
Kan vi rädda det sjunkande skeppet?
Dagens Svegot

Kan vi rädda det sjunkande skeppet?

27 januari 2023
Lex Luna och skärpta lagar
Dagens Svegot

Lex Luna och skärpta lagar

26 januari 2023
Vänstern von Oben
Dagens Svegot

Vänstern von Oben

25 januari 2023
Dumheter och galenskaper
Dagens Svegot

Dumheter och galenskaper

24 januari 2023

Om Radio Svegot

Radio Svegot är ett mediaprojekt som drivs av den ideella föreningen Det fria Sverige. Arbetet finansieras via gåvor och stödprenumerationer.

Kontakt

SVEGOT-DFS Ideell förening

Västra långgatan 29
545 72 Älgarås
Telefon: 08-51 97 16 31

Inget resultat
Visa alla resultat
  • Podcasts
    • Dagens Svegot
    • Extrasändningar
    • Fredagstinget
    • KMS Bonus
    • Kväll med Svegot
    • Magnus härd
    • På gamla och nya stigar
    • Passningen
    • Stabsläge
    • Svegot Plus
      • Annan konst före 1900
      • Europeisk historia
      • Europeisk litteratur
      • Filosofi/religion/mytologi
      • Kultur på 1900-talet
      • Levnad
      • Nordisk historia
      • Övrigt
      • Politik i vår tid
      • Svensk litteratur
      • Sverige allmänt
      • Utanför Europa
    • Sverige vaknar
    • Veckans Hädelser
    • Vårdkasen
  • Artiklar
    • Inrikes
    • Krönika
    • Kultur
    • Utrikes
  • Kontakta oss
  • Stödprenumeration
    • Mitt konto
    • Min stödprenumeration
    • Svegotmynt
      • Hur tjänar jag Svegotmynt?
      • Min Svegotplånbok
      • Byt mynt mot premier
  • Donera
  • Logga in
  • Merchandise
  • Logga in
  • Registrera
  • Varukorg

Välkommen tillbaka!

Logga in på ditt konto nedanför

Glömt lösenordet? Registrera

Skapa nytt konto!

Fyll i formuläret för att registrera dig

Alla fält måste fyllas i Logga in

Få ditt lösenord tillskickat dig

Vänligen ange din e-postadress eller användarnamn för att återställa lösenordet

Logga in
wpDiscuz
0
0
Vi vill veta vad du tycker! Lämna en kommentar!x
()
x
| Svara